Isaszeg bemutatsa
A Rkos-patak mentn, a Budapest-Hatvan vastvonal mellett, Gdll vrostl 9 km-re, a Gdlli-dombsg kapujban, nagyon szp termszeti krnyezetben tallhat Isaszeg. Jelenleg 10 400 lakosa van, mely az elmlt tz vben folyamatosan emelked tendencit mutat. A nagykzsg kzigazgatsi terlete: 5484 hektr.
A hatr a Gdll-cegldberceli dombsg rszt kpez Fels- s Als-Tpi s a Rkos vlgy kztti dombvidken terl el. A felszn alapjt a felspannniai idkbl szrmaz folyvzi ledkek, tovbb az ugyanebben az idben keletkezett desvzi mszk s mrgs rtegek alkotjk. A negyedkor elejn trtn hegysgkpzds sorn a terlet kiemelkedett, s sakktblaszeren szaknyugat-dlnyugati trsek mentn feldaraboldott, majd a megindult s jelents lepusztuls kvetkeztben ezek a rtegek helyenknt a felsznre kerltek. A feldarabolds folyamn klnll rgk is keletkeztek, ilyen a Klvria hegy (301 m). A teleplstl keletre hzdik a Duna-Tisza kztti vzvlaszt. A kzsg terletre, a Gdll fell nagyjbl szak-dli irnybl rkez Rkos-patak folysa itt megtrik, s irnya Kelet-nyugati lesz.
A kzsg ghajlata mrskelten meleg s szraz. Napfnytartalom: 1950 ra/v, kzphmrsklet: 10 C, csapadksszeg: 601 mm/v. Az Isaszegen tfoly Rkos-patak vize egykoron tbb malmot hajtott. A Rkos-patak mellett talljuk a 6,9 ha kiterjeds "tzeges" horgsztavakat, mely tbb tbl ll rendszer Gdll s Isaszeg kztt a horgszoknak egsz vben szrakozsi lehetsget nyjt. A termszet vdelmt szolglja a Gdlli-dombsg Tjvdelmi Krzet, melynek jelents rsze tnylik a telepls hatrba. A vdelem clja a termszetes erdtrsulsok (lsztlgyes, tatr-, juharos tlgyes, virgoskrises-molyhos tlgyes, galagonys, lperdk) s lvilguk megrzse, rekonstrukcija.
A telepls sszetett nevnek els tagja eredetileg "irsa" azonos az Albertirsa sszetett kzsgnv msodik tagjval. A szlv eredet irsa jelentse gerfa. A "szeg" pedig a magyar szglet, zug jelents fnv. Isaszeg nevnek jelentse teht: gerfkkal bentt szeglet.
A hatrbl az ekevas s s sok-sok, egykor e tjon lt ember emlkanyagt fordtotta ki. A rgszek meghatroztk az elkerlt leleteket, s megllaptottk, hogy a telepls hatra mr a neolitikumban is lakott helynek szmtott. Ezt kveten megfordultak itt a bronzkor, a vaskor, a rmai kor s a npvndorlskor klnbz npei. Emlkanyaguk egy rszt a Helyi Mzeumban tanulmnyozhatjuk.
Isaszeg a magyar trtnelembe IV. Bla s fia Istvn (a ksbbi V.) ifjabb kirly 1265. mrciusban lezajlott csatval vonult be. A telepls kls terlete Szentgyrgypuszta, a kzpkorban szintn telepls volt. Els okleveles emltse 1430-bl val. Fontos dokumentum az 1274-ben keletkezett oklevl, amelyben IV. (kun) Lszl kirly engedlyezi Krszi Sndor bnnak (aki egybknt Istvn oldaln rszt vett az isaszegi tkzetben), hogy isaszegi birtokt felesgnek adomnyozza.
Az isaszegi nemesi csald els okleveles emltse 1373-bl val. A XV. szzad elejn a Domoszli csald s a nnai Kompoltiak kezben volt a falu, ahol 1402-ben 21 lakott s 9 elhagyott telket rtak ssze. Aztn az 1430-as vek vgn Isaszeg is a Rozgonyiak hatalmas birtoktmbjhez kerlt.
A hagyomny szerint 1514-ben Dzsa Gyrgy paraszthadainak egysgei Isaszeg mellett is megtkztek a nemesi seregekkel.
A XVI. szzadban a trk uralom idejn is lakott maradt a falu. Az sszersok malmot, st tavat is emltenek. Aztn a tizentves hborban Isaszeg is elpusztult, s csak a trk kizse utn, 1690-ben kezdtk jjpteni. Ekkor Tilmon Ferencnek s Bossnyi Krisztinnak a birtoka, akiktl grf Grassalkovich Antal kezre vsrls tjn jutott. A telepls lete ettl kezdve a Gdll kzpont domniummal forrt ssze. Laki gyorsan szaporodtak: 1715-ben mg csak 21, 1760-ban mr 202 adfizett rtak ssze. Az jrapts els veiben nhny nmet csald rkezett a faluba, aztn a XVIII. szzadban, klnsen Grassalkovich birtoklsa idejn szlovk parasztok npestettk be a kzsget. Nhny protestns s zsid csaldot leszmtva a falu laki mindvgig rmai katolikusok voltak.
Kiemelked esemnye a kzsg trtnetnek az 1848/49-es szabadsgharc legfnyesebb magyar gyzelme, amelyet 1849. prilis 6-n aratott a Grgey vezette magyarfsereg a htrl osztrkok fltt. A tavaszi hadjrat nven ismert, a Tisza vonalbl megindult lendletes magyar elretrsnek az volt a clja, hogy a Windischgraetz irnytotta osztrk fsereget kizze az orszgbl. A f irnyban Tpibicsknl csatt nyert magyar I. s II. hadtest (Klapka s Damjanich tbornokok vezetsvel) Dny-Isaszeg irnyban hajtottk nyugat fel Windischgraetz s Jellasics katonit, mg a jobb szrnyon Gspr Andrs ezredes VII. hadteste Hatvannl megverte a htrl Schlick tbornok alakulatait. Az osztrk ferk a terep adta lehetsgeket kihasznlva Isaszeg krnykn vdelmi vonalat ptettek ki, s gy csatra knyszertettk az elretr magyar csapatokat. A Kirlyerdnl kezddtt a szabadsgharc legvresebb csatja, amely a sttsg bellta utn az g falu hzai kztt is folytatdott. Klapka, Damjanich, Aulich, Nagysndor Jzsef katoni Wysoczki lengyel lgisai csatt nyertek a vgskig harcol osztrkok fltt. Igazn akkor lett volna teljes a diadal, ha Gspr Andrs nem elgedett volna meg hatvani sikervel, s nem ragaszkodik a haditervhez, mely szerint neki Bag-Domonyvlgy kztt vdelmi llsban kellett maradnia, hanem egy tkarol mozdulattal a menekl osztrkok htba kerl. Mivel ez elmaradt, a vert csszri seregek kicssztak Grgeyk kezbl s Vc fel menekltek. S br ezt kveten Vcnl s Nagysallnl is megvertk ket, a maradk erk mgis megmenekltek. Mindez termszetesen nem kisebbti az isaszegi fnyes diadalt, amelynek sorn, a csatatren 1000 osztrk s 800 magyar katona maradt holtan s slyosan megsebeslve.
Egybknt a II. vilghborban is slyos harcok zajlottak le a kzsgben s hatrban. A visszavonul nmet s magyar haderk erdtett vonalat ptettek ki a fvros vdelmben, amelyet Attila-vonalnak neveztek. E vdelmi rendszer kiptsbe bevontk a polgri lakossgot, m rszt vettek zsid s lengyel-munkaszolglatosok is. A vdv els s msodik llsait fleg magyar csapatok szlltk meg. A II. Ukrn Front ktelkbe e trsgben elretr 7. romn gyalogos hadtest december 5-12-e kztt - ppen a megerstett vdelem miatt - csak a falu felt tudta elfoglalni. Az ergyjts s az ismtelt tmads megindulsa utn december 26-n sikerlt csak megtrni a magyar s nmet ellenllst, s birtokba venni a kzsget.
|